Rola fenickich kupców.

money

rola_fenickich_kupcow.jpg

Miasta takie, jak Tyr, Byblos czy Ugarit znano w starożytności niemal w każdym zakątku starego świata. Fenicjanie prowadzili handel z większością państw. Tak prężna gospodarka niosła ze sobą praktyczne wynalazki. Jednym z nich były transakcje bezgotówkowe. Dziś mówili byśmy o wekslach, Fenicjanie natomiast używali specjalnych tabliczek przeznaczonych do dokonywania transakcji handlowych. Co więcej, to właśnie w Fenicji wynaleziono metody wytapiania brązu. Z tego powodu niektórzy historycy uważali, że Fenicjanie są również odpowiedzialni za stworzenie pierwszej monety. Jednak pochodząca z VII wieku przed Chrystusem bryłka przypominająca znaną dziś formę płatności każe twierdzić, że Feniccy handlarze nie byli prekursorami w tej kwestii.

Najstarsza moneta pochodzi z Efezu. Od dzisiejszych metalowych krążków, które nosimy w portfelu dzieli ją to, że nie była bita przez władze państwowe. Polski Orzeł i pozostałe oznaczenia to potwierdzenie wiarygodności monety przez rząd kraju. Dawniej uwierzytelniać środki płatnicze musieli sami handlarze. Sposób na to był prosty – na kawałku metalu handlarz odbijał własną pieczęć. W ten sposób każdy, kto otrzymał taką monetę mógł być pewien, że była ona wcześniej sprawdzona przez wiarygodnego kupca. Sprawdzona – czyli zważona, bo o wartości świadczyła ilość kruszcu. Niejednokrotnie płacono nawet bryłami metalu bez żadnej obróbki.

Nie było to jednak rozwiązania wygodne, więc starano się uwierzytelniać monety, by każdorazowe ważenie nie było konieczne.

zwrot vat za paliwo windykacja przez telefon telefoniczna windykacja windykujemy telefonicznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Płótno jako zapłata

Dzisiejszy świat jest mocno zglobalizowany, więc zmiana wprowadzona za oceanem szybko dociera do naszego kontynentu. Jeszcze szybciej rozpowszechniają się wynalazki wprowadzone w